Makine Çözümleri

Karekod Serileştirme ve Makine Çözümleri

İEGM (İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü)’nün 2009 yılında yürürlüğe koyduğu İlaç Takip Sistemi standartlarına göre ilaç kutularına karekod basılmaya başlamıştır. Datastil Yazılım, bu kapsamda Karekod İstasyonu, Karekodlama ve Güvenlik Etiketi İstasyonu, Manuel Agregasyon İstasyonu, Kolileme Makinesi İstasyonu, ÜTS Karekodlama İstasyonu, Otomasyon Hatları konusunda çözümler üretmektedir.
Karekod Etiketleme Çözümlerimiz;
 • Karekod İstasyonu
 • Karekod ve Etiketleme Güvenlik İstasyonu
 • Manuel Agregasyon İstasyonu
 • Kolileme Makinesi İstasyonu
 • UTS Karekodlama İstasyonu
DETAYLI BİLGİ AL
karekod serileştirme ve makine çözümleri
Karekod Serileştirme Detayları
Karekod basımı 3 farklı metod ile yapılabilir. C.I.J, T.I.J ve Laser.
C.I.J, Continious ink jet, yani sürekli mürekkep püskürtmeli demektir. Bunlar oldukça az kullanılır çözünürlükleri düşüktür. Baskı maliyetleri düşüktür. Ancak solvent bazlı oluşu, baskı hızının 30 m/dk’yı geçememesi ve karekod baskısının boyutlandırma sorunu nedeni ile fazla tercih edilmemektedir.
Laser yazıcılar da ürünün siyah ya da koyu renkli bir yüzeyini yakarak altındaki beyaz kısmı ortaya çıkartma esasına göre çalışır. Bunlarda yanma sebebi ile oluşan dumanı absorbe etme sıkınıtısı vardır. Bunun için özel filtreler kullanılmaktadır. Bu sistemin baskı maliyeti düşük olsa da kodlanacak yüzeyin koyu bir renkte olması gerekliliği gibi sebeplerden dolayı bu da fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir. En çok kullanılan ise T.I.J denen Thermal ink jet yazıcılardır. HP tarafından geliştiriliş olan masa üstü yazıcılarda da kullanılan mürekkep kartuşlarının benzerini kullanır. Bakım gerektirmeyen en pratik baskı yöntemi olmakla birlikte mürekkep kartuşları sebebi ile baskı maliyeti en yüksek olandır.
Hangi yöntemle basılırsa basılsın bu kodların doğruluğu ve okunabilirliğinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun için de akıllı kamera sistemi kullanılır. Basılan her kod kamera ile okunur ve şu kontroller yapılır; Kod okundu mu? Okunan kod basılması gereken kodlardan biri mı? Okunan kod daha önce basılmış bir kod mu? Okunan kod GS1 standartlarına göre kalitesi A ile D arasında mı? Basım sırasında iki kutu yapışık olarak gelmiş mi?
Basılan kod bu şartlara uymuyorsa hat üzerinde bir hava ya da piston tarafından Reject kutusuna atılır. Bu aşamada da reject edilen ürün atık kutusuna düşüp düşmediği de bir fotosel tarafında kontrol edilir. Benzer şekilde atık kutusunun dolup dolmadığı da kontrol edilen durumlardandır. HP Kartuşlu kodlamada genellikle su bazlı mürekkep kullanılır. Ancak kullanım amacına göre alternatif olarak solvent, alkol bazlı mürekkepler de mevcuttur
Basılan/Basılacak karekodlarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri serileştirme olarak adlandırılan seri numaralarının her birinin tekil olması gerekliliğidir. Tekrarlı bir seri numarası basılması durumunda bu ürün İEGM tarafından kabul edilmez ve satılamaz. Basılacak seri numaraları 20 karaktere kadar olabilir. Genelde 14, ile 16 karakter arası kullanılmaktadır. Basılan kodların güvenilir olması ve sistemin doğru çalıştığının tespit edilebilmesi için tüm sistemin Valide edilmesi gerekir. Bunun için oluşturulan validasyon dosyası üzerinden adım adım bütün kontrol ve testler yapılarak yazılım ve donanımın hepsinden geçmesi gerekir. Bu aşamadan sonra sistemin çalışmasına onay verilir. Okunan kodların geçerli kabul edilenleri kayıt altına alınarak İEGM’nin tanımladığı bir WEB servise Üretim bildirimi olarak bildirimleri yapılır.
İEGM’nin benzer şekilde Satış, Satış iptali, İhracat, Numune bildirimi gibi WEB servisleri de mevcuttur. Üretim yapılan ilacın İEGM’ye gerekli bildirimlerini tamamlamasından sonra o ilaç Eczanelerde satılabilir duruma gelir. Eczanelerde okutulan karekod İEGM’nin satılabilir ürünler listesinde yer alıyorsa satılmasına izin verilir ve o seri numarası satıldı olarak işaretlenerek aynı ürünün tekrar satılmasının önüne geçilir.

Karekod Makine Çözümleri

 • Serileştirme
  Serileştirme, üretilen (ilaç, gıda, kozmetik, medikal, bitki koruma vb.) her bir ürüne benzersiz bir seri numarası atanması ve bu numaranın ürün üzerindeki ambalaj üzerine, çeşitli teknolojilerle uygulanması anlamına gelir.
 • Agregasyon
  Agregasyon, serileştirilmiş taşıma birimi (palet, koli, shrink) ile içerisindeki karekodlanmış (serileştirilmiş) ürünlerin birbirine sanal bir şekilde hiyerarşik olarak bağlanması olarak tanımlanabilmektedir. Bu yöntem ilaç sektöründe PTS olarak adlandırılmaktadır.
 • Kontrol Terazisi
  Paketleme aşamasında, ürünün kutu içerisindeki prospektüs, kaşık, pipet vb. bileşenler hattan çıkmadan önce hassas teraziler sayesinde ağırlık ölçümlerinin yapılması, kalite kontrol aşamasının önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda, hassas teraziler sayesinde ölçümler yapılarak, bir ilaç kutusunun eksiksiz hazırlandığını garanti altına alır.
 • Makine Yazılım Çözümleri
  Bahsedilen tüm makinelerin, ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilen yazılımlarımız, Türkiye'deki izlenebilirkik yönetmeliklerinin gereksinimlerini karşılayacak ve gerekli bildirimleri yapacak şekilde çözümler sunmaktadır.
BİLGİ AL
ilaç takip sistemi

DataStil Karekodlama, Serileştirme Makine ve Yazılım Çözümleri Hakkında Bilgi Al

DataStil Karekod Serileştirme ve Makine Çözümleri hakkında bilgi almak için formu doldurun, müşteri temsilcimiz sizi arasın.

Demo Talebi